Co słychać na siłowni

Nowotwory skóry-groźne szczególnie latem

rak skóry

Jeśli mowa jest o nowotworach skóry, to zazwyczaj większość osób ma na myśli czerniaka. Nowotwory skóry powszechnie są kojarzone ze zjawiskiem opalania się przez zbyt długi czas czy też bez stosownych zabezpieczeń, bez stosowania odpowiednich kosmetyków, bez odpowiednich kremów z filtrami. Tymczasem rak skóry niejedno ma imię jak również może wynikać z bardzo wielu różnych przyczyn, a zatem nie chodzi tylko i wyłącznie o unikanie opalania się czy też rozsądne opalanie się. Rodzajów nowotworów skóry jest wiele, a rozróżnia się je biorąc pod uwagę zarówno występujące objawy jak również i pochodzenie z konkretnych warstw skóry. Bardzo często nowotwory skóry dotykają osób starszych, co też jest wynikiem kumulowania się różnych czynników przez większość ich życia.

Przyczyny raka skóry

Tak naprawdę jednak mamy obecnie do czynienia z pojawianiem się raka skóry w coraz młodszym wieku, co oczywiście może i powinno mocno niepokoić oraz powinno skłonić do bardziej intensywnych działań zapobiegawczych. Oczywiście głównym powodem występowania niebezpiecznych zmian w ludzkiej skórze jest mimo wszystko promieniowanie UVA oraz UVB pochodzące ze słońca, a tym samym główne starania, główną uwagę należy przyłożyć właśnie do aspektu właściwej ochrony przed tym promieniowaniem. Nowotwory skóry nie dotykają tylko i wyłącznie osób opalających się, przebywających długo na plaży czy też nad jakimś kąpieliskiem. Tę chorobę można z powodzeniem umieścić w katalogu chorób zawodowych. Dotykają one również osób, które bardzo długi czas pracują na otwartej przestrzeni i są przez to wystawione na długotrwałe działanie promieni słonecznych.

Rodzaje nowotworów skóry

Nowotwory skórne można podzielić na kilka zasadniczych rodzajów. Mowa jest o raku podstawnokomórkowym, płaskonabłonkowym, neuroendokrynnym Merkle’a, mięsaku Kaposiego czy też o raku skóry Pageta. Jak więc widać, wśród tych podstawowych rodzajów nowotworu skóry nie wymieniono najbardziej by się wydawało popularnego czerniaka. Najczęściej pojawiającym się rodzajem raka skóry jest pierwszy z wymienionych, czyli rak podstawnokomórkowy. Najczęściej występującą przyczyną jego powstania jest właśnie nadmierne wystawianie skóry człowieka na działanie promieni słonecznych. Nie jest to jednak jedyna możliwa przyczyna powstania tego rodzaju nowotworu. Jak najbardziej należy tutaj wskazać na długie wystawianie skóry na działanie arsenu tudzież można mówić o owrzodzeniu powstałym w miejscach występowania różnych ran czy też blizn. Czerniak to oczywiście także jest jeden z groźniejszych rodzajów nowotworów związanych ze skórą człowieka.

Ma on bezpośredni związek z melanocytami, z komórkami barwnikowymi ludzkiej skóry. Tutaj także należy wskazać na długie wystawianie się na działanie promieni słonecznych jako na podstawową przyczynę występowania tego rodzaju nowotworu skórnego. Jak więc widać, aby móc skutecznie ograniczyć możliwość wystąpienia nowotworów skórnych, przede wszystkim należy unikać zbyt długiej ekspozycji na słońce, należy stosować określone nakrycia głowy, bardzo dobrej jakości kosmetyki do opalania z odpowiednimi filtrami. Nie można całkowicie unikać słońca, ponieważ z drugiej strony jest ono źródłem bardzo ważnej dla ludzkiego organizmu witaminy D. Tym samym w tym względzie nie można popaść w jakiekolwiek skrajności. Bardzo ważnym elementem jest obserwowanie własnego organizmu, własnego ciała i reagowanie w momencie pojawienia się na skórze jakichś dziwnych, nieregularnych czy też bolących zmian. Szybka reakcja pozwoli uniknąć nieprzyjemności.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *