Indeks glikemiczny to wskaźnik, na który powinni patrzyć nie tylko diabetycy. Ma również istotne znaczenie przy skutecznym odchudzaniu się. Badania przeprowadzone na University of Nottingham wykazały, że ćwiczenia wykonane po śniadaniu złożonym z posiłku o niskim indeksie glikemicznym sprzyjają odchudzaniu.
Organizm gromadzi tłuszcz jako rezerwę energetyczną, jako ostatnią deskę ratunku w bardzo niekorzystnych warunkach, np. podczas braku dostarczania pożywienia. Z tego względu trudno jest przekonać nasze ciało, że tłuszczu nie potrzebuje. Skuteczne odchudzanie powinno zwiększać zużycie tłuszczu, a przy tym jednocześnie zmniejszać apetyt oraz przyspieszać metabolizm. Śniadanie spożyte przed treningiem, składające się z produktów o niskim indeksie glikemicznych, wskazania te spełnia w 100%.
Badanie angielskich uczonych przeprowadzone zostało na grupie kobiet z nadwagą, które prowadziły siedzący tryb życia. Podzielono je na dwie grupy, ze względu na wskaźnik indeksu glikemicznego spożywanego śniadania. Połowa jadła śniadanie z wysokim wskaźnikiem, połowa z niskim. Następnie wszystkie po spożyciu posiłku spacerowały przez 60 minut.
Indeks glikemiczny wskazuje na szybkość, z jaką cukier jest przyswajany przez ludzki organizm i dostaje się do krwioobiegu. Węglowodanów dostarczają przede wszystkim posiłki bogate w cukry proste. Pokarm bogaty w białko, węglowodany złożone i w tłuszcze, przy jednoczesnej małej ilości węglowodanów prostych, charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym. Cukier będzie dostawać się do krwi powoli, stopniowo. Po spożyciu takiego posiłku spalanie tłuszczu jest większe, zaś uczucie głodu po treningu pojawia się później. Dodatkowo metabolizm można przyspieszać suplementacji przedtreningowymi, zawierającymi beta-alaninę, kofeinę lub guaranę.