Co słychać na siłowni

Negatywne skutki siedzenia

siedzący tryb życia

Wydawać by się mogło, że mamy świadomość, iż siedzący tryb życia, pracy nie jest dla naszego zdrowia czymś korzystnym. Jednakże mimo to wielu z nas nie rezygnuje z tej formy spędzania wielu godzin. Na domiar złego, po wielu godzinach spędzonych za biurkiem, jesteśmy zmęczeni, kładziemy się na łóżku. Zamiast tego można tymczasem postawić na aktywność fizyczną. Wystarczy tutaj spacer, być może jogging lub też inna forma ruchu i zupełnie inaczej będzie funkcjonować nasz organizm.

Godziny za biurkiem

Długie godziny spędzone w pozycji siedzącej mają bardzo zły wpływ na układ krążenia, są związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia otyłości, różnych chorób związanych z sercem, cukrzycy. Tym samym znacząco zwiększa się ryzyko przedwczesnej śmierci. W dobie współczesnej mówi się o owej zmniejszonej odporności człowieka, a w dużej mierze wynika to właśnie z faktu prowadzenia siedzącego trybu życia oraz pracy. Co więcej, takie postępowanie ma jeszcze jeden negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Mowa jest mianowicie o zmniejszeniu zdolności zapamiętywania. Wynika to z faktu, że zmniejsza się przyśrodkowy płat skroniowy odpowiedzialny w dużym stopniu właśnie za ludzką pamięć.

Rozwiązaniem oczywiście nie jest natychmiastowa rezygnacja z pracy. Należy po prostu zmienić tryb codzienności. Warto postawić na aktywność fizyczną, na spacer, a podczas pracy należy robić przerwy, podczas których również warto co nieco się poruszać. To wszystko nie jest bynajmniej jakimś czczym gadaniem, ale faktem potwierdzonym przez badania naukowe, a więc ostrzeżeniem.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *