Co słychać na siłowni

Dieta w zespole jelita drażliwego

zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego jest schorzeniem, które de facto przez wiele osób jest tak naprawdę bagatelizowane. Nie jest to słuszne podejście, ponieważ może ono mieć określone i bardzo poważne skutki zdrowotne. Mamy do czynienia ze schorzeniem, w którym bardzo istotnym elementem jest stosowanie konkretnej diety. Nie będziemy tu wskazywać na możliwe przyczyny wystąpienia tego schorzenia, ale na konkretne reguły diety, którym należy i którym warto się podporządkować. Mimo, że nie ma jasno określonych wskazań, zaleceń, udowodnionego związku pomiędzy dietą i chorobą, to jednak niektóre pokarmy mogą nasilać objawy związane z tym schorzeniem.

Czego unikać?

 Osoby, które zatem mają do czynienia z zespołem jelita drażliwego, powinny unikać takich produktów jak czekolada, cebula, produkty mleczne, kapusta, orzechy, ryby, pszenica, groszek, jak również posiłków, które są bogate w tłuszcze. Warto jest zrezygnować z picia napojów gazowanych, a jeśli chodzi o herbatę oraz o kawę, to ilość wypijanych napojów tego rodzaju warto ograniczyć. Kawa i herbata nie powinny być zbyt mocne.

Z jednej strony mówimy o chorobie przewlekłej oraz chorobie nieuleczalnej. Z drugiej strony natomiast zespół jelita drażliwego jest schorzeniem, przy którym stosowanie właściwej diety jest istotne. Może bowiem powodować, że doskwierające objawy mogą być znacznie mniej dokuczliwe. Tym samym normalne funkcjonowanie  w tejże chorobie jest jak najbardziej możliwe. Należy jednak bezwzględnie stosować się do zasad odpowiedniego sposobu odżywiania się.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *