Co słychać na siłowni

Hemoroidy i ich zwalczanie

hemoroidy

Hemoroidy to bez wątpienia jedna z najbardziej wstydliwych chorób cywilizacyjnych. Ich pojawianie się nie jest zależne od wieku. Istnieją jednak grupy ryzyka, do których należą osoby propagujący siedzący tryb życia, pracownicy administracyjni i biurowi czy zawodowi kierowcy. Do grupy tej należą też kolarze i osoby jeżdżące konno. Hemoroidy są też związane z dietą ubogą w błonnik i zbyt rzadkim spożywaniem płynów w ciągu dnia.

Dlaczego pojawiają się hemoroidy?

Choroba hemoroidalna może być też efektem porodu, któremu towarzyszyło zbyt intensywne parcie. Ich pojawieniu sprzyja też uprawianie seksu analnego. Pierwsze objawy tej choroby są często bagatelizowana. Jest to błędem, gdyż szybka reakcja daje szansę na całkowite wyleczenie. Do najczęstszych objawów należy między innymi swędzenie odbytu, czemu często towarzyszy podrażnienie śluzówki oraz pojawienie się wydzieliny, która jest środowiskiem sprzyjającym zapaleniu odbytu. Zaalarmować nas powinny też ślady krwi po skorzystaniu z toalety. Zwykle idzie to w parze z uczuciem niezupełnego wypróżniania. Jeśli nie zareagujemy w porę, hemoroidy mogą na stałe ulokować się poza odbytem. Wówczas jest konieczne chirurgiczne ich usunięcie. Lekarz specjalista, zajmujący się tymi dolegliwościami to proktolog.

Badania przez niego przeprowadzane zwykle kojarzą się ze wstydem i obnażaniem. Warto jednak wiedzieć, że badanie to trwa dosłownie chwilę i jest bezbolesne, a do tego nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Można próbować radzić sobie z tą dolegliwością domowymi sposobami, jednak powinniśmy się skontaktować z odpowiednim lekarzem dla własnego dobra i komfortu.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *