Co słychać na siłowni

Borelioza – zagrożenie wzrasta

kleszcz

Jeśli ktoś myśli, że zagrożenie ukąszeniem przez kleszcza jest związane z wycieczką do lasu, jeśli ktoś myśli, że ten pajęczak spada z drzewa na człowieka, to bardzo się myli. Zagrożenie jest bardzo poważne i jest związane z naszymi wycieczkami do parku, przy skwerach miejskich. Kleszcze nie znajdują się na większej wysokości niż jeden metr, a tym samym poważne zagrożenie nie grozi nam z góry.

Nie bagatelizuj kleszcza

Tego pajęczaka nie można bagatelizować. Jeśli do tej pory nas nie ukąsił, a nawet jeśli tak, to nie mamy żadnych niepokojących objawów, to wcale nie znaczy, że nic już nam nie grozi. Obecnie możemy mówić o coraz większej ilości kleszczy, a tym samym o coraz większym zagrożeniem boreliozą oraz odkleszczowym zapaleniem mózgu. Borelioza jest bardzo trudnym w leczeniu schorzeniem. Co więcej, może się ona ukrywać w ciele człowieka nie dając przez długi czas żadnych oznak i jednocześnie też siejąc spustoszenie. W pewnym momencie może się ona objawić, aczkolwiek może to być moment, w którym nasze życie będzie wisiało na włosku. Im później zostanie podjęte leczenie, tym będzie ono trudniejsze i tym będzie ono dłuższe.

Warto zatem podjąć pewne działania, dzięki którym zagrożenie ukąszeniem przez kleszcza jest znacznie mniejsze. Mowa o dokładnym sprawdzaniu ciała po każdym spacerze na łąkę, do lasu, o stosowaniu środków, które zapobiegają ukąszeniu przez kleszcze. Zagrożenie ukąszeniem przez kleszcza oraz chorobami, które on przenosi jest jak najbardziej realne i każdego roku mamy do czynienia z wieloma osobami, których to dotyka.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *