Co słychać na siłowni

Łysienie androgenowe

łysienie

Bujne, gęste włosy, które dodatkowo lśnią i wyglądają bardzo zdrowo, to domena osób młodych. Tak naprawdę nie jesteśmy w stanie całkiem zatamować pewnych zmian zachodzących w naszym organizmie. Oczywiście o jakość włosów, o ich wygląd można i należy odpowiednio dbać przez całe życie. Niemniej jednak musimy zdać sobie sprawę z tego, że wszystkich zmian nie zatrzymamy. W tym miejscu chcemy wskazać na takie zjawisko, jakim jest łysienie androgenowe.

Mniejsza ilość włosów

Czasem w pewnym wieku zauważamy, że mamy coraz mniej włosów, że coraz mocniej się one przerzedzają. Z jednej strony wielu z nas może w tej sytuacji sądzić, że jest to wynik stosowania niewłaściwej diety lub też niewłaściwych kosmetyków do włosów. Tymczasem zmiana kosmetyków oraz zmiana diety wcale nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Możemy wówczas mówić o podejrzeniach odnoszących się do wystąpienia zjawiska łysienia androgennego. Za to zjawisko nie jest odpowiedzialny tryb życia danej osoby, ale uwarunkowania genetyczne, na które zasadniczo większego wpływu nie mamy. Nie mamy wpływu na nasze geny, ale jeśli chodzi o łysienie androgenowe, to jest to zjawisko, z którym możemy walczyć, które możemy skutecznie leczyć.

Szybkie łysienie

Istotne jest to, że owo zjawisko może pojawić się już w wieku trzynastu lat, a tym samym wcale nie musimy czekać aż będziemy w wieku seniora, aby o łysieniu androgenowym móc mówić. Zbyt duża ilość androgenów, zbyt wysoki poziom testosteronu to główne czynniki wpływające na pojawienie się tego zjawiska. Poza tym również takie choroby jak zespół policystycznych jajników, pojawienia się guzów zwiększających produkcję androgenów. W jaki sposób możemy z tym zjawiskiem walczyć? Na pewno liczy się czas. Jeśli bowiem zauważymy u siebie, iż nasze włosy zbyt mocno, zbyt szybko zaczynają wypadać, to powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem dermatologiem. Niezwykle ważnym elementem jest w tym momencie postawienie odpowiedniej diagnozy. To ona będzie podstawą do tego, aby móc mówić o skutecznym leczeniu łysienia androgennego. Jak zatem wygląda takie leczenie? Tutaj na pewno ani żaden szampon, ani innego rodzaju kosmetyk nie będzie skutecznym sposobem na pozbycie się owego uciążliwego problemu. W tej sytuacji bowiem czymś koniecznym staje się sięgnięcie po typowe leki dermatologiczne, których głównym celem jest wydłużenie fazy anagennej wzrostu włosa.

Jak ograniczyć chorobę

W ten sposób jednocześnie opóźnia się fazę egzogenną, a tym samym utrata włosów nie postępuje tak szybko. Oczywiście każda osoba może z nieco inną intensywnością tracić włosy, a tym samym nie w każdym przypadku ten sam preparat w takiej samej dawce będzie tak samo skuteczny. Podkreślić należy jeszcze raz, że łysienie androgenne nie ma żadnych podstaw w trybie życia oraz odżywiania. Złe odżywianie może mieć wpływ na kondycję włosów, ale nawet zmiana sposobu tego odżywiania nic nie da w obliczu takiego problemu, jakim jest właśnie łysienie androgenne, które jest przecież uwarunkowane genetycznie. Na szczęście zjawisko to nie dotyka każdego człowieka.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *