
Alergiczne zapalenie zatok można uznać za chorobę przewlekłą. Może trwać nawet wiele miesięcy. Tym samym jest ona groźniejsza aniżeli zapalenie zatok bakteryjne. Warto, więc umieć odróżnić alergiczne zapalenie zatok i podjąć jego skuteczne leczenie.
Czym jest alergiczne zapalenie zatok
Alergiczne zapalenie zatok, to nic innego, jak zapalenie błony śluzowej w obrębie nosa i zatok przynosowych. Jest to długotrwałe zablokowanie tuneli zatok, które pojawia się w wyniku nieleczonej alergii. Jego przyczyną nie są wirusy ani bakterie. Przyczyną tego stanu rzeczy są alergeny.
Jakie są objawy alergicznego zapalenia zatok?
Najczęściej alergiczne zapalenie zatok objawi się:
- Bezbarwnym śluzem z nosa
- Utratą smaku oraz węchu
- Niesmakiem w ustach
- Kaszlem
- Katarem
- Bólem głowy i zatok szczękowych
- Uczuciem zatkanego nosa bez wydobywającej się wydzieliny
Tego typu alergiczne zapalenie zatok trwa przez długi czas. Nawet przez kilka miesięcy. Nie pojawia się przy nim gorączka, ani też zmiany ropne.

Jak leczyć alergiczne zapalenie zatok?
Jeżeli zmagamy się z alergicznym zapaleniem zatok powinniśmy unikać alergenu, a także substancji, które mogą drażnić nasze drogi oddechowe np. dym tytoniowy. Należy także wykonać testy alergiczne – skórne lub badania krwi, które pozwolą wykryć alergeny IgE. Wykrycie alergenów pozwoli dobrać lekarzowi leki przeciwhistaminowe, zaś te zablokują histaminę, której wydzielanie odpowiada za powstawanie alergii.
Warto także wykonać badanie przyczyny zapalenia zatok, a w tym celu należy wykonać cytologię nosa. Zdiagnozuje ona czy zatoki są chore przez alergię, bakterie, czy też wirusy.
Najlepszym sposobem na alergiczne zapalenie zatok są inhalacje parowe. Są to tak zwane parówki, które rozrzedzają śluz i ułatwiają drenaż. Aby pozbyć się objawów można też zastosować sterydy w postaci kropli do nosa. Skuteczne jest także odczulanie. Dużą ulgę przynosi również sól morska, którą warto płukać zatoki.
Obecnie w Polsce aż 71 % populacji choruje na alergiczne zapalenie zatok. Nie należy leczyć zatok na własną rękę. Lepiej skonsultować się z profesjonalistom, którzy dobierze odpowiednie środki leczenia.