Co słychać na siłowni

Pierwsza pomoc w przypadku pogryzienia przez psa

ugryzienie przez psa

Każdemu może się to przytrafić. Niezależnie od tego czy ktoś posiada czworonożnego pupila w domu, czy nie, może przytrafić się sytuacja, w której dana osoba zostanie przez psa pogryziona. Nawet jeśli rany wynikłe z owego pogryzienia przez psa są powierzchowne, nie należy ich lekceważyć. Warto, aby ranę obejrzał lekarz i aby zastosowano odpowiednie środki. Podstawowym elementem jest świadomość tego czy pies był szczepiony przeciw wściekliźnie, czy też nie. Jeśli będzie to pies bezpański, to wdrożenie profilaktyki przeciw wściekliźnie jest konieczne.

Jak zachować się w razie ataku?

W sytuacji, w której nas pies zaatakował nie należy uciekać, ale zakryć dłońmi kark, aby łokcie jednocześnie też zasłaniały twarz. Ucieczka to najgorsza opcja, ponieważ w zwierzęciu zostaje wówczas uaktywniony instynkt łowiecki. W sytuacji, w której dojdzie do pogryzienia, należy w miarę możliwości przemyć przez około 5 minut ranę ciepłą wodą z mydłem. Następnie należy ranę zdezynfekować oraz opatrzyć bandażem. Jeśli rana nie jest zbyt głęboka, ale tylko powierzchowna, nie potrzeba jest zastosowania bandażu. W sytuacji, w której nie mamy dostępu do wody oraz mydła, należy oczyścić powstałą ranę ze śliny psa oraz pozwolić przez moment, aby ona krwawiła. W ten sposób można doprowadzić do tego, że z rany usunięte będą wszelkie szkodliwe bakterie.

Szczepionka po ugryzieniu

Następnym krokiem jest oczywiście udanie się do lekarza. Tam powinna zostać podana szczepionka przeciw tężcowi i jest to kluczowy element, na który powinno się zwrócić uwagę. Na czym polega profilaktyka wścieklizny? Całkowita profilaktyka jest możliwa do zrealizowania tylko wówczas, gdy znamy psa i mamy możliwość tego, aby poddać go obserwacji. Jeśli u psa pojawią się objawy wścieklizny, to bezwzględnie należy również zacząć podawać szczepionkę osobie pogryzionej. Jeśli jednak okaże się, że pies jest zdrowy, to ową szczepionkę należy przestać podawać. W sytuacji, w której dojdzie do pogryzienia przez psa, należy przyjąć właściwą metodologię leczenia. Wielu z nas decyduje się na przyjęcie szczepionki, a dzieje się tak dlatego, że chroni nas ona przed negatywnymi konsekwencjami, które mogą wynikać z ugryzienia.

Podstawą jest wizyta lekarska

Jednakże znacznie ważniejsze jest to, aby owego pogryzienia móc uniknąć. Tym samym należy stosować się do pewnych zasad. Na pewno nie należy zbyt mocno ufać psu, nawet jeśli jest to nasz własny pies. Na pewno nie należy podchodzić do suki, która akurat posiada młode. Ważne jest to, aby nie zabierać psu zabawek oraz jedzenia oraz nie podchodzić do psa, który w danym momencie je. Nie należy także podchodzić do psa, który jest przywiązany gdziekolwiek. Jeśli pies poczuje się w jakikolwiek sposób zagrożony, to może zaatakować. Jest to naturalna reakcja, która przez wiele osób nie jest rozumiana. Należy zatem w sposób szczególny chronić dzieci przed kontaktem z obcym psem i należy mieć ograniczone zaufanie do zwierzęcia, które w jednym momencie może być nastawione przyjaźnie, a w następnym może dojść do ataku, który wywołany będzie różnorodnymi przyczynami.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *