Co słychać na siłowni

Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej

jama ustna

Potrzeba dbania o higienę jamy ustnej wydaje się być oczywista. Wiedza na ten temat jest wpajana już małym dzieciom, które nawet nie mają jeszcze wszystkich zębów. Podstawowymi akcesoriami w walce z próchnicą i innymi chorobami zębów i jamy ustnej jest płyn przeciwzapalny, nić dentystyczna i szczoteczka do zębów. Wybór odpowiedniej szczoteczki wcale nie jest taki prosty. W zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej najlepiej sprawdzają się szczoteczki elektryczne bądź tradycyjne  z odpowiednio miękkim włosiem.

Krwawienie dziąseł

Korzystając ze szczoteczek ze zbyt twardym włosiem narażamy się na uszkodzenia dziąseł i ich krwawienie. Są one odpowiednie do dbania o aparaty ortodontyczne bądź protezy. Wiele ludzi zapomina, albo nie wie o tym, że szczoteczka powinna być wymieniana co trzy miesiące. Dentyści z trwoga słuchają wyznać rodziców nastoletnich pacjentów, którzy mówią że pociecha ma swoją ulubioną szczoteczkę od dzieciństwa. Nie powinno się zapominać o nici dentystycznej. W przestrzeniach między zębowych gromadzą się resztki pokarmów, które mogą powodować wiele chorób jamy ustnej. Obszary te należy czyścić przed każdym myciem zębów.

Fajnym gadżetem jest skrobaczka do języka, dzięki któremu pozbędziemy się nalotu. Po zakończonym szczotkowaniu powinno płukać się jamę ustną specjalnym, antybakteryjnym płynem. Dociera on do miejsc niedostępnych dla większości szczoteczek, zabija bakterie i dba o nasz świeży oddech. Należy sięgać po płyny pozbawione alkoholu, który wysusza śluzówkę.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *