Co słychać na siłowni

Czym jest pilates?

pilates

PIlates jest dzisiaj wyjątkowo popularny. Całkiem słusznie, ponieważ dzięki tej formie aktywności fizycznej możemy bardzo wiele uzyskać. Ta metoda treningów została wymyślona przez Josepha Pilatesa, który chciał stworzyć trening dla tancerzy chcących szybko dojść do pełni formy po kontuzji. W zakres owych ćwiczeń wchodzi około 500 różnych pozycji. Tak, więc można tutaj mówić o ćwiczeniach, spośród których każdy wybierze coś właściwego dla siebie.

Połączenie różnych form ćwiczeń

Pilates to nie jedna forma ćwiczeń, ale połączenie różnych form. Mowa jest o elementach zwykłej gimnastyki, o balecie, o tai-chi oraz jodze. Z tych wszystkich elementów wyciągnięte zostało to, co najlepsze. Te ćwiczenia zostały opracowane po to, aby wspomóc leczenie krzywicy. Tak naprawdę bowiem Joseph Pilates cierpiał na tę chorobę i chciał w ten sposób sobie pomóc. Dzisiaj pilates to nie tylko przeciwdziałanie krzywicy, ale także wielu innym schorzeniom. W ćwiczeniach zaangażowanych jest bardzo wiele grup mięśniowych, w tym te głębokie. Można tu mówić o ćwiczeniach:

– rozciągających mięśnie

– naprężających mięśnie

– wzmacniających mięśnie

– rozluźniających mięśnie

Bardzo istotne jest to, że te ćwiczenia mogą być wykonywane przez każdego bez wyjątku, dla każdej płci, dla każdego bez względu na płeć i wykonywaną pracę. Oczywiście można mówić o pewnych sytuacjach, w których udział w ćwiczeniach pilates nie będzie wskazany, aczkolwiek to są pewne wyjątki. W odniesieniu do chorób kręgosłupa te ćwiczenia pomagają, aczkolwiek warto jest w tym względzie skonsultować się z lekarzem. Różne mogą być schorzenia kręgosłupa i różny może być też wpływ pilates na owe urazy. Ważne jest to, aby sobie nie zaszkodzić.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *