Co słychać na siłowni

Życie na wózku inwalidzkim

visamed

Poruszanie się na wózku inwalidzkim jest bez wątpienia doświadczeniem przykrym. Ci, którzy tego doświadczyli, nie życzą takiej sytuacji najgorszemu wrogowi. Stres związany ze stanem zdrowia sprawia, że ludzie ci zamykają się w sobie. Oprócz dysfunkcji fizycznej pojawia się choroba w sferze psychicznej. Paradoksalnie ludzie bardziej są skorzy pomóc osobie niepełnosprawnej niż każdej innej spotkanej przypadkowo na ulicy. Chociaż główni zainteresowani pewnie woleliby sami nieść pomoc niż ją otrzymywać. Niemniej jednak wózek inwalidzki to nie jest powód  do wstydu.

A co jeśli…

Wózek inwalidzki to nie wyrok. Świadczą o tym historie wielu ludzi, którzy pomimo braku nadziei, a niejednokrotnie bez szans ze strony medycznej, wstali z wózka i poruszają się o własnych siłach. Dlatego warto pamiętać, że nawet jeśli los stawia nas przed taką próbą to nie po to, aby nam udowodnić jak bardzo jesteśmy słabi, ale po to, żebyśmy sami się dowiedzieli jakie pokłady siły posiadamy. Jeśli już będziemy zmuszeni poruszać się na wózku, warto przyjrzeć się kilku kwestiom technicznym.

Wybór odpowiedniego sprzętu

Istnieje wiele różnych modeli wózków inwalidzkich. Prawidłowy dobór sprzętu ma ogromny wpływ na postępy w rehabilitacji oraz na komfort osoby się na nim poruszającej. Powinien być on dostosowany do oczekiwań i możliwości pacjenta. Porady w tej kwestii można szukać w sklepach ze sprzętami rehabilitacyjnymi czy ortopedycznymi. Zatrudnieni tam fachowcy wyjaśnią różnice między modelami oraz pomogą w podjęciu ostatecznej decyzji.

Na co warto zwrócić uwagę

Zaopatrzając się w wózek inwalidzki, warto zwrócić uwagę na jego wagę. Taki wózek powinien być lekki, a po złożeniu nie zajmować zbyt dużo miejsca, ażeby osoby z niepełnosprawnością mogły się przemieszczać wraz z nim innymi środkami transportu. Materiał, z którego został wykonany powinien „oddychać”, przez co zwiększa się poczucie komfortu. Oczywiście priorytetem są takie podstawowe kwestie jak wytrzymałość czy stabilność. Niemniej jednak ostateczny wygląd również ma znaczenie. Dla ludzi z niepełnosprawnością wystarczająco krępujący jest sam fakt poruszania się na wózku, więc warto zatroszczyć się o to, aby chociaż w minimalnym stopniu spełniał nasze estetyczne oczekiwania. Wiele wózków inwalidzkich wyposażonych jest również w elementy odblaskowe, co zwiększa bezpieczeństwo, na przykład przy wieczornej przejażdżce na świeżym powietrzu.

Najważniejsze to cierpliwość

Bez wątpienia osoby poruszające się na wózku inwalidzkim żyją w ciągłej frustracji i strachu o własne zdrowie. Jest to silne obciążenie psychiczne, które może wpływać nie tylko na funkcjonowanie naszego organizmu, ale również takie aspekty jak kontakty ze znajomymi czy życie społeczne. W takich sytuacjach nie można się poddawać. Trzeba podjąć walkę dla samego siebie. Nie należy również odtrącać pomocy, gdyż może to usprawnić proces naszej rehabilitacji i pełnego usamodzielnienia. Wózek inwalidzki Visamed jest właśnie taką formą pomocy i szansą na lepsze i sprawne jutro.

By: Aneta R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *