Co słychać na siłowni

Praca kierowcy a zdrowie – bóle kręgosłupa

praca kierowcy a bóle kręgosłupa

Dziś kierowcy są ogromnie poszukiwani na rynku pracy. I to nie tylko w kraju, ale i za granicą. W wielu przypadkach też praca kierowcy polega na transporcie międzynarodowym. Co oznacza przede wszystkim wielogodzinny pobyt za kierownicą samochodu. Specjaliści alarmują, choć praca kierowcy w wielu przypadkach jest dobrze płatna, to jednak znacznie odbija się na zdrowiu kręgosłupa. Co zatem dolega nam najczęściej?

Bóle i wady postawy

To najczęściej odnotowane problemy. Dokuczliwe bóle kręgosłupa mogą być nie tylko niemiłym uczuciem odbierającym komfort pracy, ale i początkiem znacznie poważniejszych dolegliwości. Wszelkiego rodzaju wady postawy bowiem często prowadzą do przemieszczeń, czy zwyrodnień. A skoro o wadach postawy, to długie, często niepoprawne siedzenie za kierownicą może powodować, że zaczynamy się garbić. W przypadku kierowców narażony jest nie tylko sam kręgosłup, ale i odcinek szyjny, a także mięśnie ud, czy pośladków.

Dlaczego tak się dzieje?

Główny wpływ na przede wszystkim wielogodzinna, jednostajna pozycja. W związku z tym nasze mięśnie cierpną, stając się tym samym bardziej podatne na skurcze. W czasie trasy jak wiemy również mamy różne warunki na drodze, często wiążą się z wstrząsami w czasie jazdy, wtedy to czujemy słynne ,,odbijanie” w plecach. Na trasie ogromni pracują też nogi, są to jednak ruchy o tyle wytężone, co i jednostajne.

Praca kierowcy również często wiąże się z nieodpowiednią dieta. Kilka kanapek w czasie trasy i jeden tłusty posiłek przy stacji benzynowej, to nie jest menu, które może korzystnie wpływać na nasze zdrowie.

Zatem jak działać?

Po prostu ćwicz. Nie pozwalaj mięśniom zastygnąć. A pomóc może w tym kilka ćwiczeń, które możesz wykonywać nawet nie wysiadając z samochodu. Na przykład można złożyć dłoń w pięść. Następnie należy ją wsunąć za plecy. Kolejny krok, to przyciśnięcie pleców do oparcia tak, by poczuć opór dłoni. Opierając się mocno o siedzenie wyprostujmy ręce jednocześnie naciskając na kierownicę, ponownie aż do oporu.

Porady na temat tego typu i innych ćwiczeń można znaleźć chociażby w internecie. Co ciekawe, każdą wolną chwilę warto na przykład wykorzystać do tego, by w samochodzie chociaż kucnąć.

Poduszki ortopedyczne do siedzenia

Do idealne rozwiązanie dla kierowców, których życie wiąże się z długimi trasami. Tu zwłaszcza możemy doradzić te zawierające masujące punkciki, które zadbają o maksymalne odprężenie (i łagodzenie bóli) nie tylko kręgosłupa, ale i mięśni. Ponadto poduszki są wygodne, dzięki czemu można być pewnym komfortu trasy. Z tego typu poduszek mogą korzystać osoby, które mają problem kręgosłupem, ale i te, które chcą im zapobiec w ramach profilaktyki.

Polecamy: http://sissel.com.pl/category/zdrowe-siedzenie-poduszki-do-siedzenia

Co jeszcze nam grozi za kierownicą?

Bo chory kręgosłup, to niestety nie jedyny problem przeciętnego kierowcy. Poprzez siedzący tryb dnia, oraz często złą dietę mogą wystąpić także problemy z sercem, czy kładem krążenia. W przypadku kierowców ogromną rolę odgrywa także poziom koncentracji, który często przynosi niebezpieczne skutki wypadków na drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *