Co słychać na siłowni

Plagiocefalia – przyczyny, objawy, leczenie

Dziecko w najmłodszych latach swojego życia jest szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju urazy. Powód? Ich cały układ kostny jest tak delikatny, że nie trudno o różnego typu odkształcenia, czy wady postawy. W najmłodszych latach życia małego dziecka szczególnie należy dbać o jego główkę. W wielu przypadkach rodzic może nie mieć wpływu na wady, nie mniej jednak należy bacznie obserwować swoją pociechę, by możliwie jak najszybciej zapobiegać groźniejszym dolegliwościom. Do jednej z podobnych z pewnością można zaliczyć plagiocefalię.

Plagiocefalia – co to jest?

Plagiocefalia inaczej określana jest jako „skośnogłowie”, lub po prostu „efektem płaskiej główki”. Ogólnie można powiedzieć, że jest to rodzaj konkretnej deformacji czaszki. Przyczyn plagiocefalii może być wiele. W wielu przypadkach są to uwarunkowania genetyczne, w innym przypadku może to być kręcz szyi z wrodzoną dystrofią mięśniową. W wielu przypadkach powodem jest jednak zbyt częste leżenie dziecka po tej samej stronie, wówczas dana część główki pod wpływem nacisku zaczyna się coraz bardziej odkształcać.

Jakie objawy?

Jak już wyżej zostało wspomniane plagiocefalia głównie charakteryzuje się spłaszczoną główką w miejscu, które uległo zbyt dużym naciskom. W przypadku kręcza szyi z wrodzona dystrofią mięśniową dziecko ma również problem z trudnością przechylenia główki w drugą stronę. Oprócz tego jednak występuje szereg innych, charakterystycznych objawów do których zaliczyć można między innymi: asymetryczne ułożenie oczy, gdzie jedno oko jest większe od drugiego, podobnie jak w przypadku uszu w przypadku których jedno ucho jest bardziej wysunięte. Zmiany można też zauważyć w policzkach (jeden jest pełniejszy), oraz czole (część czoła jest bardziej uwydatniona).

Jak leczyć?

Najlepiej jest zapobiegać, stosując poduszki ortopedyczne dla niemowląt. Polecamy http://www.e-poduszki.pl/jogo-designs-my-sleepy-cloud-specjalistyczna-poduszka-dla-niemowlat-p8.

W przypadku plagiocefali najważniejsze jest to, aby jak najszybciej została stwierdzona, wtedy to szybko może zostać podjęte leczenie, a co za tym idzie likwidowanie objawów. Są przypadki, gdzie plagiocefalia wiąże się z zabiegiem chirurgicznym. Co ważne jednak, z takim zabiegiem należy poczekać przynajmniej do drugiego miesiąca życia dziecka. Ponadto bardzo ważne jest to, jak ułożone jest dziecko, gdzie należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby nie leżało one zbyt często w tej samej pozycji. To też nie bez powodu powstały kampanie społeczne mające na celu propagowanie właściwego sposobu układania dziecka w łóżeczku. W wielu przypadkach pomocne mogą się okazać poduszki ortopedyczne dla niemowląt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *