Co słychać na siłowni

Jak wzmocnić skórę sportowca? Poznaj 5 najważniejszych zasad

Jak wzmocnić skórę sportowca? Poznaj 5 najważniejszych zasad

Każdy trening to duże obciążenie dla organizmu. Pracują nie tylko nasze stawy i mięśnie, ale również skóra. Kurczy się przy odchudzaniu, rozciąga przy przyroście mięśni. Sprawdź, jak zadbać o skórę sportowca, aby była jędrna, gładka i elastyczna.

1. Chroń skórę przed działaniem UV

Biegacze, piłkarze, narciarze, kolarze oraz wszyscy, którzy uprawiają sport na świeżym powietrzu powinni pamiętać o szczególnej ochronie UV. Słońce oddziałuje na naszą skórę przez cały rok, dlatego sportowcy muszą uzbroić się w kremy z filtrami UVA i UVB, czapki z daszkiem chroniące głowę i twarz przed promieniami, a także w okulary przeciwsłoneczne. Skóra, pod działaniem słońca, traci swoją sprężystość i jędrność. Staje się wysuszona a jej włókna osłabiają się, co może prowadzić do powstawania rozstępów czy szybszego starzenia się. Dla każdego sportowca zdrowy wygląd to podstawa, dlatego już w młodości warto pamiętać o ochronie przeciw promieniom UVA i UVB.

2. Odpowiednia suplementacja i dieta

Każdy pasjonat sportów wie, iż tężyzna fizyczna i kondycja zależą nie tylko od godzin spędzonych na treningach, ale w dużej mierze od diety oraz suplementacji. Należy pamiętać, żeby codzienne posiłki były bogate w witaminy A, E, C, K oraz B3, B6 i B12. Mają one działanie antyoksydacyjne, ich niedobór przyczynia się do suchości, pękania naczynek, szybszego starzenia się skóry a także jej niezdrowego kolorytu. Witaminy te znajdują się w zdrowych produktach jak np. pieczywie pełnoziarnistym, zielonych warzywach, owocach, czy produktach mlecznych.

3. Wzmocnij naczynka krwionośne

Intensywny wysiłek fizyczny sprawia, iż temperatura ciała drastycznie wzrasta. U osób, które charakteryzują się wrażliwą, cienką i delikatną skórą może to spowodować pojawienie się „pajączków”. Są to pęknięte naczynia krwionośne. Teleangiektazja to widoczna na skórze siateczka czerwonych naczynek, którą trzeba się niezwłocznie zająć, aby nie zaczęła się rozszerzać na większe powierzchnie ciała. Cera sportowca wymaga specjalnej ochrony oraz diety. Należy odstawić pikantne potrawy oraz alkohol, a w trakcie treningu nie dopuszczać do przegrzania się wrażliwych partii ciała (głównie twarzy). Na treningi warto zaopatrzyć się w chłodzącą mgiełkę w sprayu. Aby wzmocnić naczynka warto rozpocząć regularne zabiegi w salonie kosmetycznym. Magdalena Jaglarz, z wykształcenia chemik, która ma wieloletnie doświadczenie w kosmetyce wymienia dwa zabiegi, na które sportowcy powinni zwrócić szczególną uwagę: Kruche naczynka to problem wielu sportowców. Pod działaniem wysokiego ciśnienia zaczynają one pękać tworząc nieestetyczną siateczkę bądź rumień. Aby wzmocnić naczynka warto skorzystać z zabiegu jonoforezy. Polega to na oddziaływaniu prądu galwanicznego, który dociera w głąb naczynek, wzmacniając je. Drugim typem zabiegu jest sonoforeza, czyli masaż ultradźwiękami, który nie tylko wzmacnia naczynka, ale także poprawia mikrocyrkulację oraz przepływ limfy. Dodatkowo pobudza produkcję kolagenu i elastyny – substancji tworzących „szkielet” naszej skóry, odpowiedzialny za jej jędrność i elastyczność. Pani Jaglarz specjalizuje się w wykonywaniu peelingów kwasami chemicznymi, spośród których dwa są szczególnie zalecane do uszczelniania naczynek. Kwas laktobionowy oraz kwas fitowy to substancje wykorzystywane do wykonywania zabiegów ścierania naskórka oraz pobudzenia naszej skóry do intensywnej regeneracji. Na blogu Pani Magdy Jaglarz można znaleźć szczegółowe informacje na temat peelingów kwasami oraz ich efektywności: http://magdalenajaglarz.pl/blog/zabiegi-gabinetowe/kwasy-na-twarz/.

4. Zadbaj o skórę stóp i dłoni

Treningi na siłowni czy basenie sprawiają, że skóra jest szczególnie narażona na wszelkie podrażnienia, otarcia czy odparzenia. Należy zwracać szczególną uwagę na higienę, dezynfekcję używanych urządzeń oraz używanie klapek w szatni oraz pod prysznicem. Wilgotne, ciepłe miejsca to idealne środowisko do rozwoju grzybów i bakterii. Również sportowcy trenujący w ciężkim, nieprzepuszczalnym powietrza obuwiu powinni dbać i czystość butów. Warto zaopatrzyć się w preparaty na bazie mocznika, kwasu salicylowego bądź drzewa herbacianego, które mają działanie odkażające. Na siłowni nie można zapominać o rękawiczkach oraz używaniu płynu dezynfekującego a także pomyśleć o wyłożeniu urządzeń prywatnym ręcznikiem, aby nasze ciało nie stykało się z powierzchnią maszyny. Po treningu warto nałożyć intensywnie regenerujący krem.

5. Zabiegi kosmetyczne z kwasem hialuronowym, kolagenem i elastyną

Kosmetyczka już dawno przestała być utożsamiana z osobą, która wykonuje jedynie zabiegi dla kobiet. Pani Magdalena Jaglarz, nasz ekspert, wielokrotnie w trakcie swojej pracy miała do czynienia z osobami, które borykały się z poważnymi problemami skórnymi. Na bazie swojego wieloletniego doświadczenia w branży, kiedy to niejednokrotnie miała kontakt ze sportowcami wie, jakie potrzeby ma ich skóra. – Wzmożony wysiłek fizyczny, szybki przyrost masy mięśniowej czy utrata wagi sprawia, iż skóra jest zmuszona do intensywnego rozciągnięcia bądź regeneracji. Cierpią na tym głównie włókna kolagenowe i elastyna – dwa najważniejsze budulce naszej skóry. ­– mówi p. Magdalena. Aby je wzmocnić najczęściej stosowanym zabiegiem jest mezoterapia mikroigłowa z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *