Co słychać na siłowni

Dolichocefalia – co warto o niej wiedzieć?

Układ kostny małego dziecka jest szczególnie delikatny. Ważna jest więc jego maksymalna ochrona, zwłaszcza jeśli chodzi o główkę by pod wpływem silnego nacisk nie uległa odkształceniu. Profilaktyka w tym przypadku zapobiega wielu dolegliwościom takim jak dolichocefalia o której w ostatnim czasie słyszy się coraz więcej. Warto tym samym więcej się dowiedzieć zarówno na temat samej choroby, jak i sposobu leczenia.

Pomocne poduszki ortopedyczne dla niemowląt

Rehabilitacja i profilaktyka – poduszki ortopedyczne dla niemowląt mają wiele zastosowań . Przede wszystkim zapobiegają odkształceniom główki, a to wszystko dzięki właściwościom której są wykonane. Poduszki pozwalają również na zachowanie naturalnej krzywizny kręgosłupa. Zdrowy i spokojny sen natomiast gwarantuje wygoda poduszek ortopedycznych. Najważniejsze jednak, że minimalizują ryzyko wielu chorób, w tym wyżej wspomnianą dolichocefalię.

Dolichocefalia u dziecka – skąd się bierze?

Warto podkreślić, że dolichocefalia diagnozowana może zostać już w czasie ciąży. Do głównego objawu należy spłaszczenie główki przez co optycznie staje się dłuższa i węższa. Diagnozowana u niemowlaków może być efektem nieprawidłowego zrostu szwów czaszkowych. Dolichocefalia spotykana jest też we wczesnych etapach życia dziecka. Bezpośrednich przyczyn tej dolegliwości może być kilka. Często spotykana u wcześniaków, czy w sytuacji, gdy dziecko w okresie płodowym zaklinowane jest między żebrami. Dolichocefalia może być efektem zespołu wad wrodzonych, lub uwarunkowań genetycznych. Często choroba nie jest groźna dla życia dziecka. W przypadku nieustąpienia objawów należy skonsultować się z lekarzem, który zlecając dodatkowe badania wykluczy przede wszystkim nieprawidłowy rozwój psycho – ruchowy dziecka. Ponadto rodzic powinien zwrócić uwagę na to, czy dziecko zbyt długo nie przebywa w jednej pozycji.

By: Anna D.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *